ریبوک و تاریخچه پر فراز آن

ریبوک

ریبوک و تاریخچه پر فراز آن!

ریبوک یا ریباک (Reebok)  تولید کننده ای انگلیسی است که توسط جوزف ویلیام فوستر در سال 1890 در انگلستان تاسیس شد. برند ریبوک تا قبل از 1958 به نام فوستر شناخته می‌شد تا این که در این سال نوادگان فوستر با الهام از غزال آفریقایی نام ریبوک را بر آن نهادند. ریباک، امروزه به گوش همه کسانی که در زمینه پوشاک فعالیت می‌کنند نامی آشنا بشمار می‌آید. برندی که در رقابت با سایر برندهای معروف همچون آدیداس، اسکچرز، نایک، آسیکس، سولومون و … قد خم نکرده و به موفقیت خود ادامه می‌دهد. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که ریبوک چگونه در بازار جهانی سهمی برای خود بدست آورد. همراه با تیم وبلاگ نیازکو باشید تا با تاریخچه ریبوک آشنا شوید.

ریباک و رسالت اولیه: کمک به تندتر دویدن ورزشکاران

” کمک به تندتر دویدن ورزشکاران”، این جمله ای است که سال‌ها ذهن جوزف ویلیام فوستر را به خود مشغول کرده بود. اینکه چگونه می‌توان کفشی را تولید کرد که بتوان با آن سریع‌تر دوید یا حداقل تاثیر مثبتی روی عملکرد ورزشکاران داشته باشد. این فکر منجر به تولید کفش هایی گردید که در کف آن‌ها میخ‌های کوچکی به کار گرفته شده بود.

این تحول تا سال 1895 کسب و کار تولید کفش فوستررا  از یک کارگاه کوچک به فروشگاهی بزرگ تبدیل نمود. بسیار قبل‌تر از آنکه شرکت در حال رشد فوستر و پسرانش مشتریان بین المللی پیدا کند، ورزشکاران و قهرمانان ملی بریتانیا از آن‌ها خریداری می‌کردند. این کسب و کار خانوادگی منجر به تولید کفش‌های دوی استفاده شده در فیلم ارابه‌های آتش شد.

ریبوک

برند ریبوک متولد میشود

ریبوک در حال پیشرفت بود. در سال 1958، دو نوه مدیر عامل اصلی با همکاری یکدیگر نام شرکت را به ریباک که نام غزالی آفریقایی بود تغییر دادند. در سال 1979، پل فایرمن ، یکی از توزیع کنندگان وسایل ورزشی که با آن ها همکاری می‌کرد کفشهای ریباک را در نمایشگاهی بین المللی به نمایش عموم گذاشت.

او موفق به کسب مجوز پخش محصولات ریبوک در آمریکای شمالی شد و سه مدل از کفش های دو را در آمریکا معرفی کرد. در همان سال، آنها گران قیمت ترین کفش های دوی موجود در بازار به قیمت 60 دلار را به فروش رساندند.

ریبوک

تولیدات شاخص ریبوک

ریبوک، مدل ایروبیک

فروش ریبوک تا سال 1981 توانست به 1 میلیون عدد برسد اما شرکت تغییرات زیادی برای سال آینده پیش بینی کرده بود. در سال 1982، ریبوک توانست اولین کفش ورزشی قهرمانی خود را که منحصرا برای زنان طراحی کرده بود، معرفی کند. این کفش برای ورزش پرطرفدار جدید تناسب اندام یعنی “ایروبیک” طراحی شده بود.

کفش ها با عنوان مدل آزاد یا Freestyle شناخته می‌شدند و با سه گرایش پیش بینی شده و تقویت شده ریبوک صنعت تولید کفش های ورزشی قهرمانی را متحول کردند: حرکت های ورزشی هوازی، نفوذ زنان در ورزش و کفش های ورزشی زیبا و خوش طرح برای استفاده روزانه ی بزرگسالان در خیابان.

ریبوک، مدل استپ

یک مربی تناسب اندام به نام گین میلر Gin Miller که از جراحت زانو رنج می برد در سال 1986 در جورجیای آتلانتا، برای توانبخشی زانوی خود شروع به استفاده از ریبوک استپ کرد و این آغاز استپ ترینینگ بود که تبدیل به ریبوک استپ شد.

آغاز دوره ریبوک

اخرین تولیدات شرکت تا آن موقع ، پیشرفتی انفجاری در پیش داشت که منجر به توسعه محصولات جدید شده و در رقابت با دیگر برندهای جهانی مثل همیشه پیشتاز بودند. مدل “فری استایل” تبدیل به یک مدل کلاسیک شده بود و توانسته بود عنوان پرفروش ترین کفش ورزشی ریبوک در طول تاریخ را بدست بیاورد. کفش های ورزشی هوازی ریبوک در طول نسل های متمادی تغییرات زیادی کرده اند.

در دهه هشتاد آنها صادرات به بازارهای خارجی را آغاز کردند. محصولات ریبوک در حال حاضر در بیش از صد و هفتاد کشور دنیا در دسترس بوده و از طریق شبکه ای از توزیع کنندگان مستقل و وابسته به برند در این کشورها توزیع می شوند.

ریبوک در سال 1989 پس از مذاکره و مشورت با دانشمندان و انجام تحقیقات بیومکانیکی که نشان داد استپ ایروبیک روشی معتبر و کارامد برای تمرینات قلبی و عروقی است، تولیدات خود را در سطح ملی افزایش داد.

استپ ریبوک به عنوان یک برنامه تمرینی کاملا متفاوت و بسیار موثر، روح تازه ای در باشگاه ها در سرتاسر کشور دمید. در ده سال اول، استپ ریبوک به عنوان یک پدیده تناسب اندام بین المللی تبدیل شد، چرا که میلیون ها نفر از مردم در 16 کشور از این برنامه به شکل مداوم استفاده می کردند.

ریبوک

تناسب اندام

در سال 1992، ریباک شرکتی که با تناسب اندام و تمرینات ورزشی شناخته می شد به مجموعه‌ای تبدیل شد که خود در ورزش نقش آفرینی می‌کرد. این برند به تولید کفش های ورزشی برای ورزش های فوتبال، بیس بال، فوتبال آمریکایی و سایر ورزش ها پرداخت. قرارداد های بسیاری که با ورزشکاران و تیم های ورزشی مشهور امضا شد منجر به کسب درآمد هنگفتی برای شرکت گردید.

تمرینات متمرکز (Core Training)

ریباک در سال 2000 با معرفی Core Training  و the Reebok Core Board انقلابی در شیوه  تمرینات ورزشی ایجاد کرد که هم اکنون توسط بسیاری از ورزشکاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این شیوه ی تمرینات نوآورانه یک برنامه تقویت حرکتی است که بر تکامل کامل توان بدن با تأکید بر عضلات شکم، لگن و “هسته ای” تمرکز دارد. برنامه آموزشی مبتنی بر اصول آموزش ورزش و فیزیوتراپی است و نشان دهنده تغییر قابل توجهی در نحوه تمرین و تمرین با تمرکز بر «کیفیت» (نه «کمیت») حرکت است.

طراحی های جدید (ریبوک مدرن)

ریباک با امضا قراردادهایی با لیگ ملی فوتبال NFL و انجمن ملی بسکتبال NBA و اخذ حق انحصاری تولید کفش و لباس تیم ها به مدت ده سال توانست در این زمینه نیز به مقابله با رقبای قدرمتند خود همچون نایک بپردازد. ریباک امروزه بعنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت آدیداس فعالیت مینماید که دفتر مرکزی این شرکت نیز در شهر کانتون، ماساچوست، ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

ریباک برندی است با پیشینه ای تاریخی که طی سالها فعالیت مداوم و نه یک شبه به این جایگاه و موقعیت جهانی رسیده است. سال‌ها تلاش و زحمت این مارک بریتانیایی را بین اکثریت مردم و تمامی ورزش دوستان معروف نموده است و اکنون ریبوک توانسته تقریبا در سرتاسر جهان محصولات خود را به فروش برساند و تاریخچه خود را پر فراز و نشیب نماید.

منبع : نیانکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *